5 sposobów na prawidłowe przechowywanie drewna kominkowego

Niezależnie od tego, czy używamy drewna jedynie sporadycznie do stworzenia przyjemnej atmosfery przy rozpalonym kominku w salonie, czy stale do ogrzania domu, musi ono spełniać podstawową zasadę – powinno być suche. Dlatego bardzo istotne jest przechowywanie drewna opałowego.

Drewno, żeby było przydatne do jak najbardziej optymalnego spalania, musi być sezonowane. Przechowywanie drewna kominkowego, zanim je użyjemy, powinno trwać dwa lata, a w przypadku dębiny nawet trzy. Warto też poznać najważniejsze zasady składowania drewna, po to, żeby proces suszenia przebiegał prawidłowo. Jest kilka sposobów na sezonowanie drewna opałowego. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, pamiętajmy, że drewnu musimy zapewnić nie tylko zadaszenie, ale również wentylację z każdej strony, także od spodu.

Częstym sposobem na przechowywanie drewna jest składowanie przy ścianie domu. Dach chroni drewno przed zbyt intensywnym zawilgoceniem, a jeżeli ułożymy szczapy na stelażu zapewniającym wentylację od dołu i za nimi pozostawimy wolną przestrzeń tak, żeby między drewnem a ścianą domu pozostało 10-15 cm, z pewnością drewno będzie świetnie schło. Dobrze jest – w miarę możliwości – wybrać południową ścianę budynku.

Innym sposobem na sezonowanie drewna kominkowego są drewutnie. Jeżeli mamy do dyspozycji więcej wolnej przestrzeni i środki finansowe, możemy wybudować drewutnię w postaci domku z ażurowymi ścianami w części na przechowywanie drewna. Zamknięta i odgrodzona tradycyjnymi ściankami część drewutni może służyć jako domek narzędziowy. Jeśli brak miejsca i fundusze nie pozwalają na taką drewutnię – za niewielkie pieniądze możemy kupić lub wybudować estetyczną, niewielką drewutnię z ażurowymi ściankami i zadaszeniem przeznaczoną tylko i wyłącznie na drewno.

Alternatywą dla takiej drewutni-pergoli są regały na drewno. Czasami wyposażone są one w koła, dzięki którym można przesuwać regał na twardej nawierzchni w zależności od potrzeb. Regały takie kupuje się w komplecie z pokrowcami, których można użyć w czasie dużych deszczów czy opadów śniegu – pamiętać jednak trzeba, że pokrowiec nie powinien zostawać na regale przez cały czas, ponieważ spowoduje gnicie drzewa.

Bardzo wdzięcznym i najwygodniejszym chyba sposobem, który nie zmusza nikogo do opuszczenia ciepłego wnętrza gdy zabraknie drewna, jest składowanie drewna w okolicy kominka. Ma to tę dodatkową zaletę, że drewno w suchym i ciepłym domowym środowisku dobrze schnie. Pamiętać należy jednak o prawidłowej wentylacji – drewno kominkowe składowane na zewnątrz suszone jest wiatrem, w pomieszczeniu panują zupełnie inne warunki, dlatego wentylacja musi być bardzo dobra.

Skład drewna WrocławU Grzegorza

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × trzy =