odkwaszanie organizmu

Czym jest odkwaszanie organizmu i dlaczego się je stosuje?

Zakwaszenie organizmu to temat znany w medycynie od wielu lat. Jednak dopiero w ostatnim czasie zaczęto mówić o jego negatywnym wpływie na ludzie zdrowie. Lekarze i dietetycy przekonują, aby nie dopuszczać do zakwaszania organizmu, ponieważ taki stan może prowadzić do poważnych schorzeń m.in. depresji, zaburzeń snu i infekcji.

Rozwój cywilizacji spowodował, że na co dzień spożywa się mocno kwasową dietę. Wiele osób chętniej sięga po produkty wysoko przetworzone, niż te naturalne. Zaburzają one jednak równowagę kwasowo-zasadową i prowadzą do obniżenia pH. Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, czynnik pH we krwi musi zostać utrzymany w przedziale 7,35–7,45. Warto działać, aby taki współczynnik utrzymać. Jeżeli twój organizm będzie mocno zakwaszony, ciało będzie odmawiało ci posłuszeństwa. Warto dowiedzieć się, jak odkwasić organizm w skuteczny sposób.

Czym jest odkwaszanie organizmu?

Odkwaszanie organizmu to proces, w trakcie którego należy stosować dietę bogatą w produkty alkalizujące, czyli zasadowe. Pomagają one neutralizować kwasy, których nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby odkwaszanie rozpocząć od analizy dotychczasowego sposobu żywienia. Należy wypisać wszystkie potrawy i produkty, które przyjmujesz na co dzień. Jeśli podstawą twojej diety są produkty silnie zakwaszające, np. mięso, wędliny, ser żółty, jajka dżemy, ryż, słodycze, kawa, czarna herbata, to jest prawie pewne, że masz zakwaszony organizm. Powinno ci to dać impuls do tego, aby zacząć działać.

Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać jest zbadanie zakwaszanie organizmu. Możesz wykonać je samodzielnie poprzez prowadzenie całodobowego bilansu pH moczu. Wystarczy kupić w aptece paski do pomiaru pH i wykonać pomiary w pięciu różnych porach dnia. Pierwszy pomiar wykonaj zaraz po przebudzeniu, a kolejne w kilku godzinowych odstępach. Uzyskane wyniki warto zapisać i stworzyć mini wykres. Jeżeli otrzymasz krzywą układająca się w linii prostej lub jedynie delikatnie się unoszącą będzie to wyraźny sygnał, że twój organizm jest zakwaszony. Jeżeli natomiast uzyskasz na wykresie zygzak, będzie to oznaczało, że twoja równowaga kwasowo-zasadowa jest prawidłowa.

Dlaczego warto odkwaszać organizmu?

Dzięki temu, że zdecydujesz się odkwasić organizm, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia:

 • nadciśnienia,
 • miażdżycy,
 • cukrzycy,
 • osteoporozy,
 • nowotworów,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
 • nadwagi.

To główny powód, dla którego powinnaś przemyśleć wdrożenie takiej diety.

Produkty wysoko zasadotwórcze

Decydując się odkwasić organizm, musisz wiedzieć, jakie produkty powinny się znaleźć w twojej diecie. Dzięki nim skutecznie usuniesz kwas z organizmu. Najlepiej wybierać te, których pH wynosi 9,0-8,1. Są nimi:

 • warzywa (np. bakłażany, dynie, cukinie, ogórki, sałaty liściaste, botwina, szpinak w wersji surowej, czarna rzodkiew)
 • soki warzywne świeże bez cukru,
 • owoce (np. kiwi, arbuz, ananas),
 • grzyby (np. prawdziwki, kurki).

Jak zatem widzisz, będziesz musiał nieznacznie zmodyfikować swoją dietę, aby zadbać o prawidłowe pH organizmu. Czy zdecydujesz się na taki krok?