Operat szacunkowy jest bardzo specyficzną formą wyceny nieruchomości, która sporządzana jest przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Na wstępie warto wyraźnie zaznaczyć, że operat szacunkowy zgodnie z aktualnymi przepisami jest dokumentem urzędowym.
Operat szacunkowy Kraków – co warto wiedzieć?
Rzeczoznawcy majątkowi to osoby fizyczne, które mogą pochwalić się stosownymi uprawnieniami zawodowymi w zakresie szacowania nieruchomości, w tym wydawania operatów szacunkowych. Warto wspomnieć także o tym, że rzeczoznawcy majątkowi mogą także sporządzać zwykłe opinie i wyceny określonych nieruchomości. W tym przypadku nie mają one oczywiście żadnej wartości prawnej.
Kiedy może przydać się operat szacunkowy?
Doświadczony rzeczoznawca majątkowy jest niezbędny przede wszystkim przy ustalaniu ceny kupna lub sprzedaży danej nieruchomości. Z fachowej pomocy skorzystać można w szczególności przy podziale majątku, przekazaniu darowizny, czy też przy ustaleniu wartości masy spadkowej. Rzeczoznawcy majątkowi są niezbędni przy zabezpieczeniu kredytu hipotecznego, czy też przy egzekucjach z nieruchomości.
Operat szacunkowy Kraków – jak wygląda sporządzanie tego dokumentu?
Rzeczoznawcy majątkowi podpisują operat szacunkowy, zamieszczając na nim datę i umieszczając stosowną pieczęć. Można zetknąć się również z sytuacjami, w których to operat szacunkowy jest sporządzony przez kilku różnych rzeczoznawców majątkowych. W takiej sytuacji operat musi być oczywiście podpisany przez każdego z nich. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że za poszczególną część operatu szacunkowego odpowiadają tak naprawdę osoby, które ją sporządziły.
Jak długo jest ważny operat szacunkowy i dla jakich nieruchomości jest on sporządzany?
Zgodnie z przepisami operat szacunkowy może być wykorzystywany jedynie przez 12 miesięcy. Warto wspomnieć, że może on być tak naprawdę sporządzony dla każdej nieruchomości. Dotyczy nie tylko domów i mieszkań, ale również działek rolnych/leśnych, obiektów przemysłowych, zabytków, centrów magazynowych/logistycznych i infrastruktury transportowej.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz