Detoks z dojazdem do domu – minimalizacja skutków ciągu alkoholowego

Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że ten problem dotknął właśnie nas. Wciąż powszechne jest wyobrażenie osób uzależnionych jako osób zaniedbanych, niezdolnych do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Tymczasem nałóg może mieć różne oblicza.

Wysoko funkcjonujący alkoholizm – czym jest?

Alkoholicy wysoko funkcjonujący (HFA- ang. High Functioning Alcoholics) to osoby, które pomimo uzależnienia całkiem dobrze radzą sobie w życiu codziennym. Często odnoszą sukcesy zawodowe, budują życie osobiste i sprawiają wrażenie szczęśliwych. Jednocześnie redukują napięcie, zmęczenie czy stres sięgając po alkohol. Wypijają wieczorem butelkę ulubionego wina, chodzą na imprezy. Mogą codziennie spożywać umiarkowane ilości alkoholu lub weekendowo upijać się do nieprzytomności.

W takich sytuacjach trudno postawić diagnozę, tym bardziej że bliscy i rodzina bardzo długo nie odczuwają negatywnych konsekwencji życia z HFA. Problem uwidacznia się dopiero po czasie, gdy osoba uzależniona wsiądzie nietrzeźwa za kierownicę, straci nad sobą panowanie w sytuacji zawodowej lub osobistej.

Wyjście z uzależnienia – pierwsze kroki

Rozpoczęcie leczenia jest trudne, towarzyszą temu liczne emocje takie jak smutek, wstyd, złość. Tym bardziej że regularne nadużywanie alkoholu ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm.

Pierwszym krokiem na drodze do życia w trzeźwości jest odtrucie alkoholowe, czyli detoks. Można odbyć go w prywatnym ośrodku pod opieką specjalistów – lekarzy i psychoterapeutów. Proces ten polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn, przy jednoczesnym wspieraniu jego regeneracji poprzez dostarczenie elektrolitów, glukozy i mikroelementów. Ma to minimalizować odczuwanie głodu alkoholowego. Można zorganizować detoks z dojazdem do domu – prywatne firmy przyjeżdżają pod wskazany adres i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i kontroli specjalisty, dokonują detoksykacji pacjenta.

Detoks pod opieką specjalistów jest bardziej skuteczny, przebiega szybciej i mniej dotkliwie. Ośrodki, w których można odbyć detoks przeważnie oferują również długoterminową terapię uzależnień w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Ułatwia to podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii i wytrwanie w tym postanowieniu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + dziewięć =