Dlaczego świeży beton pęka? Sprawdzamy!

Po wylaniu świeżego betonu na posadzkę mogą ukazać się liczne pęknięcia. Dlaczego tak się dzieje? Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko, a jego przyczyn może być kilka. Może to być zła produkcja masy betonowej w betoniarni, z której przywieziono beton albo zła pielęgnacja świeżo wykonanej posadzki. Niestety nie wystarczy zamówić czy zrobić masy betonowej, równomiernie jej rozłożyć i zostawić do wyschnięcia. Błędy, czyli pęknięcia mogą pojawić się na drugi dzień, ale równie dobrze po kilkunastu dniach. Jak rozpoznać przyczynę?

Zła mieszanka betonu

Przy dużej inwestycji na przykład budowa domu zamawia się mieszankę betonową po prostu z betoniarni, dlatego dopiero po przywiezieniu jej na miejsce można zobaczyć jej konsystencję. Jeśli mieszanka jest zbyt wodnista beton jest złej jakości. Tak samo robiąc wylewkę betonową na własne potrzeby np. do wylania jej na małą powierzchnię typu ganek warto pamiętać o jednej zasadzie: mało wody do produkcji, dużo wody do pielęgnacji. Najlepiej jest kontrolować wyrób zaprawy przez mieszanie składników w wiadrze, a potem w betoniarce.

Zbyt krótki czas utrzymywania mokrego betonu

Wszyscy wiedzą, że po wylaniu świeżej posadzki trzeba ją co jakiś czas zraszać wodą, ale wiele osób zapomina, że posadzka musi być wilgotna przez 7 do 10 dni! Jeśli zbyt wcześnie przerwie się jej zraszanie to beton za szybko stwardnieje i popęka. Zwłaszcza w sezonie letnim bardzo ważne jest wielokrotne, ale delikatne podlewanie betonu strumieniem zraszającym. Można też kupić specjalne folie i preparaty pielęgnacyjne.

Źle zrobione szczeliny

Jedną z najczęstszych wad jest złe rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych w przypadku dużych powierzchni betonowych posadzek. W małych pomieszczeniach jak pokoje w domu jednorodzinnym nie są one potrzebne chyba, że jedno pomieszczenie ma większą posadzkę niż 25 m kw. Wtedy po prostu dzieli się posadzkę na figury geometryczne o polach 25-30 m kw., ale już w halach produkcyjnych są bardzo ważne, aby zrobić takie szczeliny. Szczeliny wycina się po 8-16 godzinach od wylania posadzki, ale maksymalnie po 48 godzinach. Jeśli zrobi się to za późno niestety będzie to niekorzystne dla wylewki betonowej.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =