Filtr powietrza – zadbaj o najlepszą jakość!

Choć filtr powietrza nie jest częścią, na którą posiadacze samochodów zwracają szczególną uwagę, utrzymanie go w odpowiednim stanie technicznym jest niezwykle ważne dla samochodu. Zwłaszcza, że to on filtruje powietrze, które jest doprowadzane do komory spalania silnika, co w konsekwencji ma wpływ na parametry jego pracy.

Filtr powietrza – co to jest

Filtr powietrza to podzespół o dość prostej budowie. Posiada on specjalny wkład filtrujący (wykonany najczęściej z papieru lub materiału), którego zadaniem jest zatrzymanie wszystkich cząstek, zawieszonych w powietrzu, które mogłyby wpłynąć na jakość pracy silnika. Zaletą filtrów powietrznych jest stosunkowo prosta wymiana. Sprawnemu mechanikowi zajmie ona zaledwie kilka minut. Mimo to, wielu kierowców nie dba o jakość filtrów w swoich samochodach, doprowadzając je często do całkowitego zapchania.

Zapchany filtr powietrza ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę silnika. Po pierwsze, znacząco wpływa na zmniejszenie jego mocy. Po drugie, w jednostkach z turbodoładowaniem prowadzi do nadmiernego obciążenia turbosprężarki, co przedkłada się na jej szybsze zużycie.

Najwyższej jakości filtry powietrza

W ofercie sklepu internetowego Motoszef.pl można znaleźć najlepsze filtry powietrza, które nie tylko całkowicie zabezpieczają silnik przed wpływem zewnętrznych cząstek stałych, ale też łatwo dają się oczyścić za pomocą wody.

W sprzedaży są zarówno filtry olejowe, jak i suche. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w warunkach silnego zapylenia. Mają one strukturę toroidalną, która wymusza powstanie w przepływającym przezeń powietrzu charakterystycznych zawirowań, dzięki którym jest ono wstępnie oczyszczone. Pokrycie filtra specjalną warstwą oleju, zwiększa jego możliwości chłonne.

Z kolei filtry suche mają znacznie mniejszy kształt, dopasowany do układu dolotowego wybranej marki samochodu. Ich specyficzna konstrukcja umożliwianie mocowanie ich od góry. Dzięki temu, zatrzymane cząstki stałe nie pozostają na powierzchni filtra, lecz opadają w dół, bezpośrednio do komory. Znacząco wpływa to na wydłużenie efektywnego czasu pracy elementu filtrującego.

Nawet najlepszy filtr powietrza trzeba okresowo wymieniać. Choć niektórzy producenci jasno wskazują, że zachowują one swoje parametry nawet po 20 tysiącach kilometrów, zaleca się, by decydować się na ich oczyszczenie (a najlepiej wymianę) już po 10 – 15 tysiącach kilometrów. Bardzo dobrą praktyką jest oczyszczanie filtra przy każdej czynności serwisowej. Pod żadnym pozorem nie warto tego robić za pomocą sprężonego powietrza, które może uszkodzić strukturę filtra.

Harmonijna konstrukcja filtra, umożliwia bardzo skuteczne oczyszczanie powietrza. Dzięki tak zaprojektowanej strukturze, powierzchnia wymiany filtra jest znacznie większa, niż przy jednolitej, płaskiej konstrukcji. W naszej ofercie znajdują się filtry o bardzo złożonej budowie, co ma ogromny wpływ na poprawę parametrów pracy silnika.

No Comments

Leave a Comment

four × two =