Gdzie zaopatrzymy się w drewno do kominka?

Drewno jest jednym z pierwszych materiałów opałowych, z których korzysta ludzkość. Jeszcze przed powstaniem pierwszych miast, kawałki drewna, gałęzie i kora drzew służyły do rozpalenia ogniska, które dawało ludziom ciepło. W dzisiejszych czasach rozpatrujemy drewno opałowe jako ekologiczny materiał ze względu na niską emisję gazów cieplarnianych, którą wytwarza.

Powstaje jednak pytanie, gdzie możemy zaopatrzyć się w dobrej jakości drewno na opał? Należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę materiału, ale też na jego jakość czy wilgotność. Z pomocą przychodzi nam skład drewna. Najlepiej wybrać taki, który zajmuje się również przechowywaniem, sprzedażą oraz dostarczaniem drewna opałowego do klienta.

Czym charakteryzuje się drewno kominkowe i dlaczego różni się od drewna przeznaczonego na opał?

Podczas zakupu drewna do kominka warto pamiętać o tym, że różni się ono od typowego drewna opałowego przeznaczonego do opału w piecach. Dlatego też przed zakupem, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat cech, jakie powinno posiadać drzewo kominkowe.

Jest ono wyselekcjonowanym rodzajem drewna opałowego – musi posiadać odpowiednie parametry czy rodzaj. Najczęściej do opalania kominka wykorzystuje się drzewa liściaste, takie jak na przykład buk, jesion, czy dąb. Dodatkowo dobrze jest, kiedy kawałki drewna mają określony kształt, by jak najlepiej wykorzystać jego właściwości. Dlatego też producenci prasują drewno do kominka w symetryczne kostki. Dzięki temu spala się ono równomiernie i pozostawia po sobie mniej odpadów. Powyżej wymienione rodzaje drzew są najlepszym źródłem dla drewna kominkowego, które można znaleźć w składzie drewna.

Dlaczego drzewo kominkowego nie może zostać wyprodukowane z drzew iglastych?

Drzewa iglaste są kiepskim materiałem do pozyskania drzewa kominkowego. Spalają się o wiele szybciej od drewna pozyskanego z drzew liściastych, dlatego są nieekonomiczne. Co więcej, należy pamiętać o tym, że drzewo iglaste zawiera w sobie mnóstwo żywicy. Z kolei ta, po spaleniu pozostawi w kominku mnóstwo brudu i sadzy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =