Ile trwa budowa domu z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów to nowość na polskim rynku budownictwa jednorodzinnego. Do tej pory budownictwo z prefabrykatów było kojarzone tylko z tzw. „wielką płytą”.

Czy jest budownictwo z prefabrykatów

Idea budownictwa z gotowych elementów ma swoje korzenie jeszcze w latach 30. Wtedy to narodził się pomysł budowy wielkich osiedli mieszkaniowych złożonych z budynków, które to można wyprodukować w jednej fabryce. Pomysł ten rozwijał się przez lata i boom na tego typu budownictwo nastał po II Wojnie Światowej. W Stanach zjednoczonych budowano z prefabrykatów jednorodzinne domy, natomiast w krajach bloku wschodniego budowano wielkie osiedla bloków wielorodzinnych.

Nowoczesne budownictwo modułowe

Obecne można zauważyć wzrost zainteresowania budownictwem domów z prefabrykatów. Na polskim rynku dostępne są dwie opcje domów modułowych: domy z gotowych elementów drewnianych i betonowych.

Aby rozpocząć budowę domu z prefabrykatów, należy przejść taką samą ścieżkę jak przy tradycyjnym budownictwie. Jedyną różnicą jest sam czas budowy. Najważniejszym jest wybór firmy która nam dom z gotowych elementów wybuduje. Czas budowy domu drewnianego i wykonanego z gotowych betonowych modułów jest podobny. Samo postawienie tzw. stanu surowego domu trwa zazwyczaj kilka dni, po czym możemy rozpocząć prace wykończeniowe.

Wybierając projekt domu możemy wybierać wśród kilku opcji jego wczesnego wykończenia. Producent może dostarczyć nam elementy uzbrojone w różne instalacje jak elektryczna czy wentylacyjna.

Budowa domu z prefabrykatów to niespotykana oszczędność czasu. Postawienie domu metodą tradycyjną trwa zwykle kilkanaście miesięcy. Domy modułowe „pod klucz” możemy postawić w ciągu wakacji. Standardem wykończenia oraz parametrami technicznymi dom taki nie będzie w niczym odbiegał od domów wykonanych tradycyjnie. Budowa domu z prefabrykatów jest idealna dla ludzi, którzy cenią sobie czas. Kolejną zaletą jest realna oszczędność finansowa jaką daje nam budownictwo modułowe. Do budowy i wykończenia takiego domu jest potrzeba mniejsza ekipa budowlana, która potrzebuje mniej czasu na postawienie domu co w znaczącym stopniu wpływa na koszty budowy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 1 =