Jak fotografować krajobrazy i budynki, aby nie wyglądały banalnie

Jak zrobić oryginalne zdjęcie? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy chcą uchwycić obiekt lub zjawisko w niepowtarzalny sposób. Jeśli chcemy zrobić oryginalne zdjęcie krajobrazu lub budynku, warto użyć szerokokątnych obiektywów. Jeśli jednak w krajobrazie spodoba się nam jakiś nieco oddalony szczegół, to powinniśmy użyć teleobiektywu, który skupi się na danym detalu. Wtedy z pewnością uda się nam zrobić oryginalne zdjęcie, z oryginalnym szczegółem na pierwszym planie.

Trudna sztuka dobrego zdjęcia

Fotografując budynki czy krajobrazy często zastanawiamy się jak zrobić oryginalne zdjęcie. Zrobienie dobrego, niepowtarzalnego zdjęcia wcale nie musi być takie trudne. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim można uchwycić coś w kadrze tak, jak nie zrobi tego nikt inny. Jest kilka podpowiedzi, jak fotografować krajobrazy i budynki, aby nie wyglądały banalnie.

Tajemnicze cienie

Fotografując krajobrazy czy budynki warto wykorzystać cienie. Dzięki nim na pewno uda się wykonać niebanalne ujęcie. Jak jeszcze można zrobić oryginalne zdjęcie budynków czy krajobrazów? Warto na zrobienie zdjęcia wybrać świt lub zmierzch. Słońce jest wtedy umiejscowione w taki sposób, że nie skupia się fotografowanych obiektach. Wpłynie to na łagodność zdjęcia. Poza tym wschód lub zachód słońca to idealne okoliczności, które pozwolą nam zrobić oryginalne zdjęcie.

Wodne odbicie

Jaki jeszcze sposób jest dobry, by wykonać zdjęcie niebanalne? Można sfotografować budynki czy krajobrazy z ich wodnym odbiciem. Takie zdjęcie z pewnością odróżni się wśród innych. Myśląc nad tym jak zrobić oryginalne zdjęcie warto wziąć pod uwagę różnorodność kształtów budynków czy elementów krajobrazu. Nietypowe kształty urozmaicą każdą fotografię.

Smugi świateł

Kolejną zasadą wykonania oryginalnego ujęcia jest uchwycenie na nim smug świateł. Zdjęcie budynków lub krajobrazu ze świetlnymi refleksami będzie z pewnością wyjątkowe. Oryginalną fotografię obiektów lub widoków uzyskamy, podkreślając wielkość budynków lub elementów krajobrazu. W jaki sposób? Należy zobrazować mniejszy element, znajdujący się w pobliżu fotografowanego obiektu. Odda to skalę i proporcje fotografowanych elementów.

Spontaniczne zdjęcie

Jeśli te metody trudno zastosować, można wykorzystać jeszcze inne sposoby – na przykład postawić na spontaniczność Zdjęcie nie musi być ustalone i przemyślane, zaplanowane i wykadrowane. Jeśli w okolicach budynku lub w fotografowanym pejzażu nagle pojawi się coś ciekawego np. przebiegający piesek lub ptak w locie, to warto uwiecznić taki właśnie moment. Wtedy zdjęcie, mimo że nieprzemyślane, będzie oryginalne. Niebanalną fotografię krajobrazu lub budynku można jeszcze wykonać, utrzymując ją w nietypowych barwach np. w biało – czarnej lub niebieskiej.

Wpis powstał przy współpracy z Piotr Piątek Photography. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.