Jaką rolę spełniają mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy stanowią niezwykle ważną grupę mięśni. Odpowiedzialne są za utrzymywanie moczu oraz za utrzymanie we właściwej pozycji narządów znajdujących się w miednicy. Dlatego tak ważne jest, aby mięśnie te były sprawne i mocne.

Funkcja mięśni dna miednicy w organizmie

Jak wspomniano we wstępie, mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną funkcję. Odpowiedzialne są za prawidłowe utrzymanie moczu w pęcherzu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet. W przeciwnym razie utrzymywanie moczu nie będzie możliwe, co w codziennym życiu jest bardzo uciążliwą przypadłością. Przy słabych mięśniach dna miednicy wystarczy niewielki wysiłek fizyczny, aby mocz zaczął się mimowolnie wydostawać z pęcherza. Dodatkowo mięśnie te odpowiadają za prawidłowe utrzymanie wszystkich narządów w jamie brzusznej.

Lokalizacja mięśni dna miednicy

Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. W tym celu wystarczy usiąść na sedesie i wstrzymać strumień moczu. W tym momencie możliwe jest wyczucie, które mięśnie są za to odpowiedzialne. Jak sprawdzić, czy mięśnie te są sprawne? To również dość proste. Jeśli uda się całkowicie wstrzymać strumień moczu na dłuższą chwilę, oznacza to, że mięśnie dna miednicy są moce i funkcjonują sprawnie.

Dolegliwości spowodowane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy podtrzymują narządy wewnętrzne. Mowa tu o pęcherzu moczowym, macicy czy odbytnicy. Ich zaburzone funkcjonowanie może prowadzić do wielu różnych dolegliwości. Przede wszystkim wymienić można tu już wcześniej wspomniany problem z nietrzymaniem moczu. Poza tym, zły stan mięśni dna miednicy może doprowadzić do obniżenia narządu rodnego u kobiet, uczucia dyskomfortu podczas współżycia oraz do nietrzymania stolca. Są to zatem dolegliwości niezwykle uciążliwie i takie, które zaburzają normalne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby właściwie dbać o ich stan. Warto w tym celu włączyć do swojego planu dnia, regularne ćwiczenia na mięśnie dna miednicy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =