Jakie wymagania musi spełniać firma zajmująca się transportem medycznym?

Do zadań transportu medycznego należy przewóz osób chorych, ofiar wypadków lub pacjentów do wskazanych miejsc docelowych, w których będą leczeni. Ze względu na funkcje, jakie spełnia transport medyczny, dzieli się go na dwie główne grupy.

Podział transportu medycznego

  • Transport wykonywany w ramach ratownictwa medycznego, związany z ratowaniem życia ludzi w nagłych wypadkach i zdarzeniach, czyli wtedy, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
  • Transport sanitarny służący do przewożenia osób albo też różnego rodzaju materiałów biologicznych, wymagających specjalistycznych warunków transportu. Przysługuje on pacjentom na podstawie zlecenia lekarza, w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w danym podmiocie leczniczym czy potrzeby zachowania ciągłości leczenia, szczególnie dotyczy osób z dysfunkcją narządów ruchu.

Wymagania, które spełnić powinna firma zajmująca się transportem medycznym

  • Jeżeli chodzi o transport sanitarny, nie stanowi on działalności leczniczej, dlatego też firma, która się nim zajmuje, nie musi starać się o dodatkowe zezwolenia. Obowiązkowe jest tylko zarejestrowanie działalności gospodarczej. Trzeba jednak wiedzieć, że do świadczenia takich usług konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków, gdy chodzi o środki przewozowe. Ich cechy techniczne i jakościowe określone są w Polskich Normach („pojazdy medyczne i ich wyposażenie – ambulanse drogowe”). Znajdują się w nich wymagania dotyczące konstrukcji, badań, osiągów i wyposażenia ambulansów do transportu i sprawowania opieki nad pacjentami oraz warunki dotyczące przedziału dla pacjenta.
  • Natomiast, gdy chodzi o transport w ramach ratownictwa medycznego, warunkiem rozpoczęcia działalności leczniczej jest uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów leczniczych prowadzonego przez wojewodę. W skład zespołu medycznego powinien wejść lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny. Również kierowca musi posiadać szczególne kwalifikacje.

Medyczny transport lotniczy

W polskim systemie opieki zdrowotnej działa też Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Śmigłowce, ale też samoloty, wyposażone w specjalistyczny sprzęt do intensywnej terapii, coraz częściej używane są w przypadkach wymagających natychmiastowego transportu rannego. Warto dodać, że o przewozie pacjenta tą drogą decyduje lekarz znajdujący się na pokładzie samolotu czy helikoptera ratunkowego. Przewozy odbywają się również poza granice kraju.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 14 =