Kraków w weekend – co warto zobaczyć?

Pogodna i kolorowa jesień sprzyja wycieczkom za miasto – warto więc wykorzystać wolny weekend i wybrać się na zwiedzanie pięknego i historycznego miasta, dawnej stolicy Polski, czyli Krakowa.

Zabytki i miejsca historyczne Krakowa

Kraków słynie przede wszystkim z zabytków, zachowanych w oryginalnym stanie.

Do największych atrakcji należy niewątpliwie zamek na Wzgórzu Wawelskim – będący przez wieki siedzibą królów polskich. Zachowało się tam wiele autentycznych przedmiotów będących wyposażeniem komnat i otoczenia zamku, takich jak: arrasy, portrety, meble, klejnoty królewskie oraz inne dzieła sztuki, których wartość historyczna jest absolutnie bezcenna.

W obrębie Zamku znajduje się Katedra Wawelska z charakterystyczną złotą kopułą dachu. W podziemiach Katedry swoje miejsce spoczynku znaleźli królowie, wielcy i zasłużeni dla kraju, jak również literaci.

Ważnym punktem wycieczki może być Rynek Główny, Sukiennice oraz Muzeum Historyczne Krakowa, znajdujące się w podziemiach Rynku Głównego. W jego przestronnych wnętrzach znajdują się stałe i czasowe ekspozycje, w większości przedstawione za pomocą multimedialnego widowiska.

Nie można pominąć również Kościoła Mariackiego z jego dwiema strzelistymi wieżami. Wewnątrz bogato zdobionego kościoła znajduje się słynny otwierany ołtarz autorstwa Wita Stwosza.

Restauracja pod Baranem – najlepsza restauracja w Krakowie

Kraków jest bardzo dużym miastem, zwiedzanie jego najważniejszych zabytków zajmuje sporo czasu, warto więc zrobić sobie przerwę na posiłek, wstępując do jednej z wielu restauracji serwujących potrawy ogólnopolskie, europejskie i regionalne. Restauracje w Krakowie mają bardzo dobrą opinię konsumentów, a szczególnie godną polecenia jest Restauracja pod Baranem, znajdująca się w niedalekim sąsiedztwie Zamku na Wawelu.

Restauracja powstała w końcu ubiegłego wieku i na przestrzeni lat zyskała znakomitą opinię gości oraz krytyków kulinarnych. Stylowe wnętrza sal, antyczne meble i oryginalne dzieła sztuki rozmieszczone w idealnie przemyślanych miejscach, wprowadzają klimat elegancji i dobrego smaku; znakomita obsługa szybko i bezszelestnie zajmuje się gośćmi, a pyszne potrawy głównie kuchni polskiej, idealnie trafiają w każdy, nawet najbardziej wyszukany gust.

Warto dodać, że Restauracja pod Baranem szczyci się szczególną nagrodą – została wyróżniona wpisem do przewodnika Michelin i jest rekomendowana przez jego inspektorów.

Po świetnym obiedzie i wypoczynku, można kontynuować zwiedzanie urokliwego i przepełnionego historią Grodu Kraka.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =