Markiza – jaką wybrać?

Markiza to zadaszenie z płótna, materiału, które chroni przed słońcem i deszczem. Wykorzystywana jest na balkonach, tarasach, czy przydomowych ogrodach.

Na rynku są dostępne różne rodzaje markiz, a producenci tak jak z każdym towarem, tak i tu poszukują coraz to nowych rozwiązań technicznych. Tkaniny stosowane w markizach są nieprzemakalne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i występują w wielu kolorach.

Rodzaje markiz

  1. balkonowe, montowane na balkonach i nad oknami w celu ochrony przed opadami i do osłaniania światła słonecznego
  2. tarasowe, są zdecydowanie większe od balkonowych, mają składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia przeznaczony do ochrony tarasów przed słońcem i deszczem
  3. markizy koszowe – mają charakterystyczny półokrągły kształt i najczęściej są stosowane do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do sklepów, czy innych lokali
  4. Np. markizy kompaktowe z ramionami przegubowymi nadają się do montażu ściennego, ale też dzięki uniwersalnym uchwytom do montażu sufitowego. Stosuje się je w domach wielorodzinnych, na balkonach.
  5. Są też markizy z dwustopniowym kątem nachylenia z innowacyjną konstrukcją, która doskonale sprawdza się jako osłona przed blaskiem słońca. Produkty te po zwinięciu mogą być całkiem odsłonięte, połowicznie i w całości schowane w kasecie. Tutaj też zależy od danego rodzaju.

Markizę montujemy np. stosując specjalne wieszaki i specjalne wkręty. Zwykłe przytwierdzanie do ściany jest łatwą czynnością i większość osób nie ma z tym problemu.

Bardziej wymagające jest mocowanie markizy na przegrodzie dwuwarstwowej. W takim wariancie używa się tuleji, które umieszcza się w otworach. Do tulei wstrzykuje się żywicę, a następnie osadza wewnątrz specjalny pręt gwintowany.

Ten kto nie lubi i nie umie majsterkować powinien oddać montaż w ręce fachowców. Oni zapewne zrobią to profesjonalnie i bezpiecznie. Taki system mocowania gwarantuje podczas silnych podmuchów wiatru, że osłona nie oderwie się od ściany.

http://roletos.pl/markizy-krakow/

1 Comment

  • Beata8182 30 listopada 2018 at 13:55

    Bardzo fajny wątek. Szukałem długo rozwiązania moich zagwostek i w końcu pomogliście. Dziękuję serdecznie!

    Reply

Leave a Comment

one + 15 =