Metoda PNF – kursy dla fizjoterapeutów

Metoda rehabilitacyjna PNF (z ang. Prorioceptive Neuromuscular Facilitation) opiera się na własnych, rygorystycznie przestrzeganych przez fizjoterapeutów zasadach. W przeciwieństwie do innych metod leczenia PNF skupia się na sile konkretnego mięśnia i jego zakresie ruchów – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. On sam traktowany jest jednak całościowo a PNF ma za zadanie wykorzystać wszystkie rezerwy energii tkwiące w organizmie.

Czy metoda cieszy się dużą popularnością?

Z naszych obserwacji wynika, że tak i to zarówno wśród pacjentów, jak i samych fizjoterapeutów. Głównymi atutem jest niemalże całkowita bezbolesność podczas procesów leczenia. Chory nie doznaje żadnych traum psychicznych oraz fizycznych a przy okazji może sam wyznaczać granice działań swojego fizjoterapeuty. W dużej mierze to jednak od pacjenta tylko zależy jakie cele zostaną osiągnięte – on je wyznacza i on je realizuje, tyle tylko, że z pomocą i pod opieką specjalisty, którego głównym zadaniem jest dopilnowanie, aby wszystkie ćwiczenia wykonywane były prawidłowo. Musi również motywować swojego pacjenta do dalszej pracy, aby wyznaczone cele osiągane były stosunkowo szybko.

W Polsce coraz więcej ośrodków organizuje specjalistyczne szkolenia

Mogą z nich skorzystać kwalifikowani fizjoterapeuci, którzy chcą rozszerzyć zakres oferowanych przez siebie dotąd usług. Podczas kursu szkoleniowcy pokazują jak szeroką gamę ćwiczeń zawarto w koncepcji terapii PNF. Zaliczamy do nich między innymi ćwiczenia na specjalistycznej macie, naukę chodzenia od podstaw, ćwiczenia z podstawowych ruchów mimicznych. Pacjent pod opieką specjalisty może na nowo nauczyć się prawidłowo oddychać w sposób kontrolowany, połykać i przeżuwać.

Gdzie tkwią początki tej rewolucyjnej metody?

Wszystko rozpoczęło się w roku 1950 roku kiedy to doktor Zinn – dyrektor kliniki medycznej w szwajcarskim Bad Regaz rozpoczął nauczanie fizjoterapeutów PNF. Po latach pracy nad udoskonalaniem koncepcji zaprosił do dalszej współpracy wybitnych kolegów z branży. W 1981 roku przeprowadzony został pierwszy kurs dla instruktorów PNF. W Polsce ze szkoleń można korzystać od 1997 roku.

Co obejmuje kurs?

System szkolenia jest opracowany odgórnie i nie jest zależny od poszczególnych ośrodków. W Polsce program zajęć obejmuje kurs podstawowy trwający 100 godzin lekcyjnych, kurs rozwijający, który trwa 50 godzin lekcyjnych, kurs kliniczny, wykorzystanie PNF w dziedzinie ortopedii i neurologii a także kurs udoskonalający.

Pomiędzy każdym etapem zajęć kursanci muszą odbyć co najmniej sześciomiesięczną praktykę.

Więcej na temat PNF znajdziesz na stronie Top School.