Najczęstsze błędy przy pierwszej pomocy

Najczęstsze błędy przy pierwszej pomocy

Nie ulega wątpliwości, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w nagłych wypadkach jest niezwykle ważna. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się może wydarzyć. Warto zatem przyswoić sobie podstawowe zasady na temat udzielania pierwszej pomocy.

O czym trzeba pamiętać przy udzielaniu pomocy?

Lekarze i ratownicy bez wątpienia dobrze znają się na udzielaniu pierwszej pomocy. Jednak w wielu przypadkach nie można czekać do przyjazdu karetki. Trzeba działać szybko i sprawnie.

Pierwsza pomoc obejmuje szereg czynności mających na celu przywrócenie podstawowych funkcji życiowych. Osoby niewprawione często popełniają błędy przy pierwszej pomocy. Na przykład w przypadku osoby, która dostała drgawek, wkładają jej coś do ust, żeby nie przygryzła sobie języka. Tymczasem osoba z padaczką może przedmiot połknąć i się nim zadławić. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zabezpieczyć głowę chorego. W tym celu warto podłożyć poduszkę pod głowę i ułożyć daną osobę na boku. Jeśli atak padaczkowy trwa więcej niż parę minut, należy wezwać karetkę pogotowia.

Zobacz: Szkolenie z pierwszej pomocy - KGR

Kolejnym często popełnianym błędem jest przenoszenie poszkodowanego, który uszkodził sobie kręgosłup. W ten sposób można zrobić jeszcze większą krzywdę. Dlatego też osoby, u których istnieje podejrzenie, że doszło do uszkodzenia kręgosłupa, powinny pozostać w niezmienionej pozycji do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna również pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Najpierw trzeba się upewnić, że nikomu nic nie zagraża, a dopiero potem można udzielić pierwszej pomocy. Szkolenie z pierwszej pomocy z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. Zdobytą wiedzę warto co jakiś czas odświeżać, w przeciwnym razie z biegiem czasu ulegnie ona zatarciu.

W sytuacji, kiedy trzeba udzielić drugiemu człowiekowi pierwszej pomocy, niezbędne jest zachowanie zimnej krwi. W przeciwnym razie można popełnić poważny błąd. Warto co jakiś czas uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach na temat pierwszej pomocy. Na takich szkoleniach można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy.

No Comments

Leave a Comment

3 + nineteen =