Najpopularniejsze metody rehabilitacji w Polsce

Polska branża fizjoterapeutyczna jest imponująco rozwinięta. Znamy różne techniki leczenia upośledzeń ruchowych pacjenta a to daje nam możliwość dostosowywania metod przywracania ruchomości do indywidualnych potrzeb pacjenta. W dzisiejszym artykule nie będziemy rozwodzić się nad wadami i zaletami poszczególnych z nich. Skupimy się na samych konkretach, które będą stanowić informacyjną listę, która może przydać się każdemu z Was. Zapraszamy!

Metoda Ackermanna

To jedna z metod fizjoterapii, która oparta jest na przeprowadzaniu kompleksowej diagnostyki pacjenta z chorobami kręgosłupa.

Dry Needling

To bardzo precyzyjna metoda o ściśle określonych zasadach, której celem jest leczenie narządu ruchu. Jej celem jest wywołanie szoku tkankowego, czego efektem ma być samodzielna regeneracja uszkodzonego narządu.

IAOM

To kolejna, równie precyzyjna metoda leczenia narządu ruchowego, której wdrożenie zawsze poprzedzone jest specjalistyczną diagnostyką. Plan działania dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego kondycji.

Metoda PNF

Fizjoterapeuci stosujący tę metodę skupiają się na konkretnej funkcji motorycznej.

Metoda NDT-Bobath

Wprawdzie może być stosowana w leczeniu upośledzeń neurologicznych pacjentów w każdym wieku, ale najczęściej leczeniu tą koncepcją poddawane są dzieci. Ma na celu przywrócenie funkcji ruchowej i doprowadzenie do usamodzielnienia dziecka na tyle, na ile pozwala stopień uszkodzenia.

Metoda Mulligana

To dość innowacyjne podejście do fizjoterapii, które skupia się na jasnym podziale ról pomiędzy pacjentem a jego terapeutą. To pacjent odpowiedzialny jest za ruch czynny a fizjoterapeuta za bierny. W większości przypadków ten podział jest odwrotny.

Terapia manualna

To najpopularniejsza forma fizjoterapii stosowana w dzisiejszej branży rehabilitacyjnej. Nie można jej jednak jednoznacznie zdefiniować. To ogólnikowe pojęcie, w które wliczają się liczne, często bardzo zróżnicowane zajęcia. Nie da się jednak ukryć, że u pacjentów cierpiących na problemy ze strony kręgosłupa lub stawów metoda ta wykazuje najwyższą skuteczność.

Fizykoterapia

Często jest mylona z fizjoterapią. Ta jednak nie skupia się stricte na anatomii człowieka i nim samym jako ogólnej jednostce, ale na ćwiczeniach fizycznych, które mają za zadanie przywrócić pełną ruchomość narządów odpowiedzialnych za motorykę ciała.

Jak widać lista jest naprawdę imponująca. Polscy rehabilitanci wciąż się doszkalają a ich zakres umiejętności rozwija się naprawdę w imponująco dynamicznym tempie. Więcej na temat np. PNF lub terapii manualnej znajdziesz odwiedzając stronę Rehabilitacja RST.