Powrót do alkoholizmu, czy da się temu zapobiec?

Alkoholizm jest uznany w Polsce za chorobę. To uzależnienie psychiczne i fizyczne od alkoholu, na które mogą wpływać różne czynniki.

Nadużywanie alkoholu

Ta choroba może być związana z czynnikami o podłożu socjalnym, środowiskowym, genetycznym lub psychologicznym. To schorzenie oddziałuje nie tylko na chorego, ale także na jego otoczenie i rodzinę. Może wywoływać agresję, pogorszenie kontaktu z najbliższymi, spadek samooceny i sytuacji społecznej. Ponadto, alkoholizm może prowadzić do innych chorób, np. marskości wątroby, zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach, nadużycie także powoduje śmierć

Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest niezbędne w procesie odzyskania pełnego zdrowia. To dosyć złożony proces, wymagający zaangażowania osoby uzależnionej i ogromnego samozaparcia. Proces leczenia zaczyna się od postawienia diagnozy, następnie dochodzi do psychoterapii, leczenia przyczyń nadużywania, wsparcia i konsultacji, a także poradnictwa. Chory często jest kierowany do ośrodka uzależnień, gdzie psychoterapia pomaga wyjść z nałogu, a wsparcie innych osób daje siłę do walki z uzależnieniem. Czasami leczenie jest wspomagane środkami farmakologicznymi.

Sprawdź: Terapie Tu i Teraz

Nawrót alkoholizmu

Po skutecznym wyleczeniu może dojść do nawrotu, jednak można temu zapobiec. Systematyczny kontakt z psychoterapeutą pozwoli zmniejszyć uczucie chęci powrotu do nałogu, a wsparcie rodziny w tym okresie jest niezastąpione. Wszystko zależy od pacjenta i jego pragnień, a także poziomu silnej woli. Przejście żmudnego etapu leczenia skutecznie niweluje chęć powrotu do alkoholu, jednak pamiętajmy, że okazje do picia zawsze będą – alkoholik musi nauczyć się radzić sobie z takimi sytuacjami i odmawianiem picia. Czasami od jednej lampki wina się zaczyna, a później nie można przestać… Warto otaczać się ludźmi, którzy zmotywują do zachowania trzeźwości i będą dosadnie reagować na wszelkie przejawy chęci spożycia alkoholu.

Powrotowi do alkoholizmu można zapobiec, jednak nie znaczy, że jest to łatwe.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + jedenaście =