Powrót do alkoholizmu, czy da się temu zapobiec?

Alkoholizm jest uznany w Polsce za chorobę. To uzależnienie psychiczne i fizyczne od alkoholu, na które mogą wpływać różne czynniki.

Nadużywanie alkoholu

Ta choroba może być związana z czynnikami o podłożu socjalnym, środowiskowym, genetycznym lub psychologicznym. To schorzenie oddziałuje nie tylko na chorego, ale także na jego otoczenie i rodzinę. Może wywoływać agresję, pogorszenie kontaktu z najbliższymi, spadek samooceny i sytuacji społecznej. Ponadto, alkoholizm może prowadzić do innych chorób, np. marskości wątroby, zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach, nadużycie także powoduje śmierć

Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest niezbędne w procesie odzyskania pełnego zdrowia. To dosyć złożony proces, wymagający zaangażowania osoby uzależnionej i ogromnego samozaparcia. Proces leczenia zaczyna się od postawienia diagnozy, następnie dochodzi do psychoterapii, leczenia przyczyń nadużywania, wsparcia i konsultacji, a także poradnictwa. Chory często jest kierowany do ośrodka uzależnień, gdzie psychoterapia pomaga wyjść z nałogu, a wsparcie innych osób daje siłę do walki z uzależnieniem. Czasami leczenie jest wspomagane środkami farmakologicznymi.

Sprawdź: Terapie Tu i Teraz

Nawrót alkoholizmu

Po skutecznym wyleczeniu może dojść do nawrotu, jednak można temu zapobiec. Systematyczny kontakt z psychoterapeutą pozwoli zmniejszyć uczucie chęci powrotu do nałogu, a wsparcie rodziny w tym okresie jest niezastąpione. Wszystko zależy od pacjenta i jego pragnień, a także poziomu silnej woli. Przejście żmudnego etapu leczenia skutecznie niweluje chęć powrotu do alkoholu, jednak pamiętajmy, że okazje do picia zawsze będą – alkoholik musi nauczyć się radzić sobie z takimi sytuacjami i odmawianiem picia. Czasami od jednej lampki wina się zaczyna, a później nie można przestać… Warto otaczać się ludźmi, którzy zmotywują do zachowania trzeźwości i będą dosadnie reagować na wszelkie przejawy chęci spożycia alkoholu.

Powrotowi do alkoholizmu można zapobiec, jednak nie znaczy, że jest to łatwe.

No Comments

Leave a Comment

five + eighteen =