Zwracając uwagę na alkoholizm w Polsce i jego podłoże przekonujemy się, że stał się on czymś nadzwyczaj naturalnym i bardzo mocno wsiąkł w naszą kulturę, w której od wieków alkohol występuje. Coraz głośniej zaczyna się mówić o nim jako problemie społecznym, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Wszystko za sprawą bardzo cienkiej granicy, która tak jak w wypadku wielu innych uzależnień bywa bardzo łatwa do przekroczenia. Jak rozpoznać alkoholizm, czyli chorobę która wymaga udzielenia profesjonalnej pomocy?
Pierwszą oznaką, jakiej możemy doszukiwać się u osoby uzależnionej jest odczuwanie przez nią pewnego dyskomfortu w momencie, w którym przerwa między spożyciem alkoholu wynosi nawet kilkanaście godzin. Powoduje to irytację, złość oraz rosnące wokół wszystkich domowników napięcie. Osoba ta będzie również szukała okazji, podczas których mogłaby napić się alkoholu, szukać pretekstów. Nie będzie widziała problemu w samym sobie i stale uważała, że nie jest uzależniona, a sam alkohol nie przynosi w jej życiu żadnych strat. Nie potrafi jednak przestać, nawet w wypadku gdy sam zdaje sobie sprawę z zagrożenia, w jakie się wpakował. Zaczyna się pewna destrukcja, z której wyłania się alkoholizm i jego skutki. Rozwija się bardzo długo i cicho – dlatego jest czasem tak ciężki do zdefiniowania. Towarzyszy mu uczucie wstydu, jednak im wcześniej chory zrozumie powagę problemu, tym większa szansa na wydostanie się z niego, nim będzie za późno i uzależnienie pochłonie nas całkowicie.
Alkoholizm objawiać nie musi się tylko i wyłącznie w zachowaniu, lecz także w wyglądzie: skóra staje się wyblakła ze względu na odwodnienie, jest stale zaczerwieniona a sama twarz sprawia wrażenie opuchniętej. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak przekonanie uzależnionej osoby do terapii, pomocy. Ze względu na towarzyszący im wstyd często bywa do bardzo trudne i znacznie opóźnia cały proces. Musimy posługiwać się prawdziwymi argumentami, na które alkoholik wciąż będzie znajdywał nowe wymówki. Narażamy się przy tym na jego złość, wiele obelg i przezwisk. Wszystko to przez stałe, nietrzeźwe myślenie i nie przyjęcie do siebie odpowiedzialności za wyrządzone innym i sobie krzywdy. Musimy opisać mu wszystkie sytuacje, jakich dopuścił się w ciągu ostatnich miesięcy, przytoczyć momenty w których sprawiał innym zawód, przykrość. Bardzo ważne będzie wtedy wsparcie innych bliskich nam osób, które zdają sobie sprawę ze skali problemu. My sami musimy również szukać pomocy – alkoholizm to choroba, która psychicznie dotyka wszystkie bliskie osoby uzależnionego.
Więcej na temat alkoholizmu przeczytasz na stronie kliniki leczenie alkoholizmu Tu i Teraz
Brak możliwości komentowania.