Uzależnienie od alkoholu – gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm od pewnego czasu uznawany jest za chorobę, którą – przy chęciach pacjenta – można bardzo skutecznie leczyć. Niestety wiele osób nadal nie wie, gdzie szukać pomocy zarówno w sytuacji, gdy jesteśmy uzależnieni od alkoholu, jak i wówczas, gdy uzależniony jest ktoś nam bliski czy nawet domowników. W każdym z tych przypadków są miejsca, gdzie uzyskamy pomoc – często bezpłatnie.

W wielu miejscach możemy liczyć na pomoc psychologów, ale również specjalistów na oddziałach detoksykacji organizmu. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć, w jakim miejscu szukać pomocy w naszej sytuacji. A to będzie się różniło w zależności od tego, czy jesteśmy uzależnieni samodzielnie, czy też współuzależnieni albo padamy ofiarą przemocy finansowej, fizycznej czy psychicznej ze strony alkoholika.

Czy warto samemu?

Przede wszystkim, jeśli uświadamiamy sobie własny problem z alkoholizmem, to często naszym pierwszym krokiem jest… ukrycie go w sobie i próba poradzenia sobie bez żadnej pomocy. Oczywiście, są przypadki, w których ma to sens. Często jednak takie sytuacje sprawiają, że jest nam szczególnie trudno pozbyć się nałogu, zwłaszcza jeśli nie zmieniamy środowiska, czynników czy towarzystwa, które sprzyjają rozwojowi nałogu. Specjaliści przekonują również, ze każda nieudana próba własna sprawia, że dalsza terapia jest coraz trudniejsza, bo człowiek pamięta o swoich niepowodzeniach. Jeśli z kolei problem na osoba bliska, to próba zmuszenia jej czy przekonania do terapii albo samodzielnego radzenia sobie z problemem zwykle nie ma sensu – to alkoholik musi chcieć się leczyć.

Pomoc dla alkoholika

Jeśli alkoholik uświadomi sobie swój problem, to może udać się na terapię refundowaną przez państwo. Jej minusem jest czasami okres oczekiwania na spotkanie ze specjalistą, który działa demotywująco. Często jednak zgłoszenie się do odpowiedniego centrum radzenia sobie z uzależnieniami albo po prostu opłacenie prywatnej terapii – zamkniętej czy otwartej, to już kwestia do uzgodnienia z lekarzem prowadzącym terapię – znacznie przyspiesza proces leczenia z alkoholizmu. Jest to nadal jednak proces długotrwały, a alkoholikiem zostaje się na całe życie, z czasem tylko po prostu przestaje się spożywać alkohol.

>>> Zobacz ofertę prywatnej kliniki leczenia alkoholizmu: P.K.U. Terapie „Tu i Teraz”

Pomoc dla rodziny

Niekiedy zdarza się również tak, że osoba uzależniona wcale nie szuka pomocy, ale jest ona potrzebna jego bliskim. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zaniedbują swoje obowiązki rodzinne, zaburzają życie rodziny, a często stają się również źródłem przemocy. W takim wypadku dobrze jest szukać pomocy na policji w momencie występowania rozmaitych zdarzeń – ważne jest, aby osoba, która cierpi bądź widzi cierpienie bliskich zawsze reagowała.

Brak możliwości komentowania.