Wspinaczka w kasku czy bez?

Kask stanowi jeden z podstawowych elementów ekwipunku wspinacza – przynajmniej takie informacje znajdujemy w poradnikach dla początkujących alpinistów i wspinaczy realizujących swoją pasję na specjalnie przystosowanych ściankach. Czy jednak posiadanie kasku naprawdę jest niezbędne? Zapytaliśmy o to specjalistów:

„Kaski dają wyższe poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie ograniczają komfort wspinaczki. Jako instruktor wspinaczki zalecam swoim kursantom stosowanie kasków. Zawodowcy i profesjonaliści rzadko jednak korzystają z takiego ekwipunku, co tak naprawdę jest zupełnie zrozumiałe. Dreszczyk adrenaliny to jedno z tych uczuć, które sprawiają, że wspinaczka jest naszym uzależnieniem, z którego nie potrafimy się wyleczyć. To jeden z tych dobrych nałogów, z którego żaden profesjonalista nie chce wychodzić”.

W jakich sytuacjach warto inwestować w dobrej jakości kaski wspinaczkowe?

Jak można wywnioskować z powyższej odpowiedzi kask to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących. To właśnie przy opanowywaniu podstaw dochodzi do największej ilości mniej lub bardziej groźnych wypadków. Kask chroni głowę i w razie upadku z niewielkiej wysokości zabezpiecza przed poważnymi skutkami urazu.

Gdzie warto zaopatrywać się w kask?

Dobrej jakości produkty, bo tylko po takie warto sięgać, sprzedawane są przez wyspecjalizowane firmy, które w swoim asortymencie posiadają elementy ekwipunku dla wspinaczy. Kaski z wyższej półki produkowane są dziś z lekkich, ale trwałych materiałów, dzięki czemu dyskomfort ich używania jest znacznie mniejszy.

Wspinaczka profesjonalna – w kasku czy bez?

Jak widać wspinaczka choć sama w sobie jest niebezpieczna, to towarzyszące jej zagrożenie wywołuje pewien dreszcz emocji, z którego zawodowcy i wieloletni pasjonaci rezygnować nie chcą. Ich doświadczenie pozwala na zachowanie szczególnej ostrożności, dzięki czemu ryzyko wypadku jest tak naprawdę minimalne. Czy powinni zatem używać kasków? Niekoniecznie, choć oczywiście jeśli tylko odczuwają taką potrzebę nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby w ich podstawowym ekwipunku znalazło się miejsce na dobrej jakości kask.

(Zobacz także: Drzewołazy jako podstawowe wyposażenie arborysty)

Ważniejsze są inne elementy zabezpieczenia

Zdaniem ekspertów dużo ważniejsza od kasku jest odpowiednia uprząż oraz lina. Nawet magnezja pozwalająca na zachowanie prawidłowego tarcia odgrywa większą rolę aniżeli kask. Profesjonalny ekwipunek bywa kosztowny, ale na własnym bezpieczeństwie, zdrowiu oraz komforcie nie powinno się oszczędzać i potwierdza to każdy ekspert.

Brak możliwości komentowania.