Jak wygląda zakładanie aparatu na zęby?

Zdrowy, piękny uśmiech to nasza wizytówka, dlatego wiele osób, których natura nie obdarzyła białymi, prostymi zębami decyduje się na ich korekcję. Aparat na zęby nosi obecnie bardzo wiele osób i nie są to wyłącznie dzieci czy młodzież, można go założyć praktycznie w każdym wieku.

Oczywiście w leczeniu ortodontycznym nie chodzi wyłącznie o poprawę wyglądu zębów, prosty zgryz to możliwość skuteczniejszego zapobiegania próchnicy, paradontozy oraz zachowania lepszej higieny jamy ustnej. Mimo, że kilkanaście lat temu aparat na zęby był powodem do wstydu, dziś widok osoby z metalowymi łukami już nikogo nie dziwi.

Decydując się na korekcję wady zgryzu, w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedni gabinet stomatologiczny. Wybór specjalisty ma duże znaczenie i nie powinna być to decyzja pochopna. Nie każdy stomatolog będzie w stanie nam pomóc, pamiętajmy, aby wcześniej sprawdzić jego kompetencje i nie sugerować się wyłącznie tym, czy dana osoba jest dla nas miła.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na założenie aparatu na zęby, dentysta wykona zdjęcie rentgenowskie oraz zrobi wyciski ortodontyczne w celu przygotowania aparatu. Pamiętajmy, aby przed wizytą u ortodonty wyleczyć wszystkie zęby, inaczej leczenie ortodontyczne nie będzie możliwe. Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, ale dość nieprzyjemne. Na początku stomatolog dokładnie oczyszcza zęby, następnie cementowane są pierścienie oraz zakładane zamki, które będą podtrzymywać łuk.

Ostatnim krokiem jest założenie na zamki ligatury, dzięki temu aparat nie ociera się o wewnętrzną stronę warg. Zabieg założenia aparatu ortodontycznego trwa około godziny, wizyty kontrole zazwyczaj ustalane są raz w miesiącu. W zależności od wady zgryzu długość leczenia jest różna, niektórzy noszą aparat rok, inni nawet trzy lata. Podczas noszenia aparatu, należy bardzo skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej, najlepiej zdecydować się na czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną, która dokładnie oczyszcza zęby.

Brak możliwości komentowania.