Test na alkoholizm – kto powinien go przeprowadzić?

Alkoholizm to bardzo powszechny problem o charakterze społecznym. Choroba ta dotyka wiele osób o bardzo różnym pochodzeniu oraz statusie społecznym. Może ona występować pod wieloma postaciami, co w znacznym stopniu utrudnia jej prawidłowe i wczesne rozpoznanie.

Uzależnienie alkoholowe

Warto podkreślić, że błędnym jest stwierdzenie, że choroba ta oznacza jedynie nadmierne spożywanie alkoholu. Otóż, jej główną cechą nie jest ilość alkoholu, a jego wpływ na osobę chorą określany mianem uzależnienia.

Główne oznaki choroby alkoholowej

Choć jak wspomniano na wstępie, alkoholizm może przybierać różnorodne formy, to jednak zazwyczaj pojawiają się u chorych cechy wspólne, w tym: spożywanie dużych ilości alkoholu przez stosunkowo długi czas, brak skuteczności ograniczenia spożycia, wpadanie w tak zwane ciągi alkoholowe, zaniedbywanie obowiązków domowych lub służbowych lub wykonywanie ich pod wpływem alkoholu, a ponadto ponoszenie strat z tego tytułu w formie na przykład problemów w pracy lub kłótni z najbliższymi. Osoba uzależniona znaczną ilość czasu poświęca na czynności związane z pozyskiwaniem alkoholu, a z czasem potrzebuje go coraz więcej, by odsunąć od siebie złe samopoczucie spowodowane oznakami trzeźwienia. W efekcie tego, objawy odstawienie są niwelowane poprzez spożywanie kolejnych porcji alkoholu. Powyższe zagadnienia stanowią swoisty test na alkoholizm. Odpowiedzi twierdzące na większość z nich, powinny zwrócić uwagę na pojawiający się i narastający poważny problem.

Test na alkoholizm – etapy uzależnienia

Choroba alkoholowa na wczesnym etapie rozwoju jest zazwyczaj trudna do zidentyfikowania. W przypadku podejrzenia uzależnienia warto przeprowadzić kolejny test na alkoholizm, który pozwoli opowiedzieć na pytanie dotyczące stadium choroby. Zazwyczaj wzrost uzależnienia następuje stopniowo i związany jest ze spadkiem kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz pojawianiem się różnorodnych dolegliwości o charakterze somatycznym, które są spowodowane przewlekłym zatruciem alkoholowym. W związku z powyższym, w przebiegu choroby alkoholowej wyróżnia się trzy główne etapy, w tym:

  • fazę pierwszą, związana z chęcią spożywania alkoholu oraz stopniowym brakiem kontroli nad jego ilością. Ponadto, osoba staje się drażliwa i agresywna;
  • faza druga związana jest ze znacznym wzrostem tolerancji na spożywany alkohol, utratą kontroli nad jego spożywaniem, pojawianiem się zespołu odstawienia alkoholu, w tym dolegliwości bólowych czy drżenia rąk. W skrajnych przypadkach mogą się również występować psychozy;
  • w fazie trzeciej głód alkoholowy narasta. Postępują nieodwracalne zmiany o charakterze fizycznym, społecznym i psychicznym, określane jako degradacja alkoholowa.

Baltimorski test na alkoholizm

Tego typu test pozwala diagnozować chorobę alkoholową oraz wymaga odpowiedzi na szereg pytań, w tym dotyczących utraty kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, obniżenia nastroju w okresie trzeźwości oraz jego poprawiania się z w związku z perspektywą możliwego spożycia alkoholu, wypierania istnienia problemu czy znajdowania pretekstu do wypicia. Należy pamiętać o tym, że alkoholizm dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć w tym przypadku problem jest zazwyczaj jeszcze trudniejszy do prawidłowego zdiagnozowania, które warunkuje skuteczne leczenie.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =