W jaki sposób przedłużyć żywotność klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe, jako element ścierny, zużywają się zdecydowanie najszybciej ze wszystkich innych elementów układu hamulcowego. Podczas, gdy płyn hamulcowy, czy też tarcze hamulcowe możemy wymieniać nawet co 3-4 lata, to klocki hamulcowe mogą nadawać się do wymiany już po jednym roku. Czy da się w jakiś sposób wpłynąć na szybkość zużywania się klocków?

Co wpływa na szybszą degradację klocków?

Klocki hamulcowe są elementem ściernym. Ich zasada działania polega na przyciskaniu ich odpowiednio dużą siłą do tarcz hamulcowych, powodując spowolnienie się ich obracania, aż do całkowitego zatrzymania samochodu.

Znając ten bardzo ogólny zarys zasady działania tej części układu hamulcowego, łatwo jest wywnioskować, że za szybsze zużywanie się klocków hamulcowych odpowiada głównie ich jakość oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Im lepsze jakościowo klocki, tym wolniejsze tempo ich zużywania się.

Duży wpływ na tempo degradacji klocków ma również odpowiednie dopasowanie ich do tarcz hamulcowych. Jeśli w samochodzie założone są wysokiej jakości tarcze, wykonane z twardych i wytrzymałych stopów, konieczne jest dobranie do nich równie dobrej jakości klocków. Założenie do tak dobrych jakościowo tarcz, słabych i tanich klocków spowoduje ich niezwykle szybkie zużywanie się.

Dywagując na temat trwałości klocków hamulcowych nie można pominąć czynnika, których prawdopodobnie w największych stopniu odpowiada za szybkość ich zużywania, czyli stylu jazdy.

To właśnie intensywność i częstotliwość z jaką użytkujemy hamulca podczas jazdy ma kluczowe znaczenie przy zużywaniu się klocków. Uspokojenie dynamiki jazdy, szczególnie w warunkach miejskich, zauważalnie wpłynie na zużywanie się całego układu hamulcowego, w tym oczywiście na same klocki.

Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy zużycia się klocków, należy bezzwłocznie udać się na ich wymianę. Niesprawne i zużyte klocki, to właściwie niesprawny cały układ hamulcowy, co jest już zagrożeniem nie mogącym być zignorowanym, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 14 =