Woda miceralna – czy to kosmetyk doskonały?

Jest delikatna, nie podrażnia, dobra dla każdego rodzaju skóry, oczyszcza niezwykle dokładnie – to najważniejsze zalety wody micelarnej, używanej do usuwania makijażu. Na czym polega działanie płynów micelarnych i jakie są ich właściwości? Sekret tkwi w micelach.

Wygoda i delikatność

Wody i płyny micelarne są uznawane za najdelikatniejsze wśród specyfików służących do demakijażu. Pobijają nawet ultradelikatne mleczka kosmetyczne, zmywają też lepiej i dokładniej prawie wszystkie rodzaje zanieczyszczeń skóry, niż woda i mydła. Wszystko to dzięki ich właściwościom, z jednej strony hydrofilnym (przyciągającym wodę), a z drugiej hydrofobowym (odpychającym wodę).

Hydrofile i hydrofoby

Czym właściwie są micele, od których płyny i wody micelarne wzięły swoją nazwę? To niewielkie cząsteczki, które w powiększeniu przypominają kule, a raczej sfery, oklejone kolejnymi, mniejszymi kulkami. Są to substancje powierzchniowo czynne o wyjątkowych właściwościach czyszczących – mniejsze sfery przyciągają wodę, natomiast te wewnątrz ją odpychają, łącząc się z tłuszczami. Zanieczyszczenia skóry, będące substancjami tłustymi lub rozpuszczonymi w tłuszczu (podkład, krem, sebum, kosmetyki wodoodporne) micele wchłaniają do swojego wnętrza, a w wodzie rozpuszczają pozostałe zabrudzenia. Zwykła woda nie ma szans na takie działanie.

Ile i jakie micele?

Nie wszystkie płyny i wody micelarne mają takie same, jednolite właściwości. Woda micelarna powinna mieć określone składniki, a występowanie niektórych powinno wyeliminować ją z naszej toaletki. Jak wybrać dobry kosmetyk? Woda micelarna jest właściwa dla każdego rodzaju skóry, ale lepiej, żeby nie posiadała detergentów, a takie zdarzają się w niektórych wodach micelarnych, jak np. składnik o nazwie SLS. Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień lub z tendencją do uczuleń, wybieraj wody micelarne o jak najkrótszej liście składników. Dobra woda micelarna w zasadzie nie wydziela też żadnego zapachu. W składzie wody micelarnej powinien, ale nie musi, znajdować się jakiś składnik nawilżający, np. kwas hialuronowy.

Sklepy z kosmetykami oraz drogerie mają w ofercie wody i płyny micelarne wielu różnych firm. Znajdziemy je także w aptekach. Warto jednak porównywać w trakcie zakupu nie tylko cenę, ale i skład. Czasem okazać się może, że tańsza woda micelarna będzie miała lepszy zestaw składników, niż droższa.

Brak możliwości komentowania.