Wycieczka szkolna – jaki środek transportu?

Każdy rodzic, który wysyła swoje dziecko na wycieczkę szkolną chce, aby było ono tam bezpieczne oraz zupełnie pod opieką osób za nie odpowiedzialnych. Niestety często zapomina się w miejscu o tym, jak istotne jest bezpieczne dotarcie na miejsce. Na szczęście coraz większa rzesza rodziców orientuje się w prawie transportowym i dla swoich dzieci wybiera jedynie najwygodniejszą i najbezpieczniejszą z opcji.

W zasadzie dzisiejszy transport osób obłożony jest wieloma rozmaitymi przepisami prawa, z których nie wszystkie są tak przestrzegane, jak rodzice by tego chcieli. To właśnie po ich stronie leży ocena, czy faktycznie ich dziecko w czasie wycieczki jest zupełnie bezpieczne i może liczyć na to, że kierowca danego autokaru jest odpowiednio przygotowany, zaś sam pojazd – przystosowany do przewożenia dzieci.

Liczebność grupy

Przede wszystkim musimy określić, jak wiele dzieci będzie wybierało się na daną wycieczkę. To dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, czy potrzebujemy wynająć autokar, który profesjonalnie zorganizuje dla nas transport osób, czy też raczej wystarczający będzie bus z renomowanej firmy transportowej. Niekiedy lepiej jest wybrać transport np. pociągiem, zwłaszcza jeśli lokalizacja jest dość daleka, a opiekunów sporo – pozwala to na większą swobodę, zwłaszcza u dzieci nieco starszych, a dodatkowo stanowi dla nich również ciekawą przygodę. Istotne jest, że w wielu przypadkach firmy transportowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i grona pedagogicznego, podstawiając taki transport osób, który jest szczególnie nastawiony na potrzeby podróżujących autobusem dzieci.

Wygoda i odległość

Wiele zależy również od tego, na jaką wygodę liczymy. W podróżach na dalsze odległości dla dużej grupy, o ile nie zdecydujemy się na jazdę np. pociągiem z obawy przed trudnością w opanowaniu grupy dzieci, pozostaje nam wybór nowoczesnego autobusu. Transport osób wychodzi zazwyczaj naprzeciw oczekiwaniom osób, które poszukują idealnego pojazdu dla większej grupy dzieci. W przypadku wycieczek zagranicznych zazwyczaj można liczyć na całkiem wygodną, działającą normalnie toaletę, z której dzieci mogą korzystać w trakcie jazdy – co rzecz jasna trzeba nadzorować – czy ekrany, na których mogą oglądać swoje bajki. Oczywiście, przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić dodatkowo, czy transport osób na pewno jest sprawdzony. Można w tym celu umówić się z lokalną policją, aby wykonana została podstawowa kontrola samochodu, którym dzieci będą jechać. To sprawi, że rodzice będą czuli się pewniejsi o los ich pociech.

Jeden komentarz

Komentarze nie są dowolone, jednak trackbacki i pingbacki są dozwolone we wpisie: