Do czego przydaje się kora sosnowa?

Każdy posiadacz ogrodu z pewnością borykał się z problemem chwastów, uparcie porastających zadbany kącik z roślinami. Czy jest sposób by ograniczyć i spowolnić wzrost tych niechcianych intruzów? Okazuje się, że tak. Z pomocą przychodzi kora sosnowa. Co ciekawe, nie jest to jej jedyne zastosowanie w ogrodzie.

Kora dobra na wszystko

Kora sosnowa jest idealnym materiałem ściółkującym. Ściółka pełni w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim pozwala zatrzymać wodę w glebie, dzięki czemu rośliny mają do dyspozycji niezbędny jej zapas. Dzięki stworzeniu pewnego rodzaju pokrywy, kora sosnowa jako warstwa ściółki ograniczy parowanie wody z gleby. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza latem – pozwala uniknąć przesuszania roślin i zmniejsza konieczność częstego ich podlewania w gorące dni. Co więcej, również zimą ściółka z kory pełni bardzo ważną funkcję. W czasie chłodów czy mrozów zabezpiecza ona bowiem rośliny przed zamarznięciem, chroniąc ich układ korzeniowy. Jest zatem materiałem, o którym warto pomyśleć, planując lub wykańczając ogród.

Jaka kora najlepsza?

Na rynku istnieje wiele rodzajów kory sosnowej. Najbardziej popularne kryterium rozróżnienia to wielkość odłamków kory. Można znaleźć tę o dużych cząstkach, jak i warianty o średniej czy małej wielkości. Choć niezależnie od wielkości, kora zawsze pełni tę samą funkcję – chroni przed utratą wody, wpływem temperatury czy ogranicza rozwój chwastów – warto zastanowić się, która wielkość najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie. Od przyjętego rozmiaru zależy przede wszystkim utrzymanie się kory na podłożu. Większe fragmenty będą bardziej odporne na działanie wiatru i wody, łatwiej utrzymają się na warstwie gleby w trudniejszych warunkach. Mniejsze elementy sprawdzą się lepiej w miejscach osłoniętych od wiatru i są mniej narażone na wypłukanie przez wodę. Dzięki tej różnorodności rozmiarów, z łatwością dopasujemy też korę do stylistyki naszego ogrodu. Duże elementy sprawdzą się jako ściółka dla większych roślin, a mniejsze będą stanowić idealne podłoże dla tych drobniejszych.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =