Znaczenie afrykańskiej biżuterii etnicznej

Biżuteria etniczna cieszy się coraz większą popularnością wśród osób szukających interesujących dodatków. Naszyjniki czy bransoletki pochodząca z Afryki to prawdziwy przykład sztuki użytkowej – rzeczy wykonywane są ręcznie zgodnie z prastarymi technikami, a służą nie tylko do ozdabiania ciała. Oryginalna biżuteria z czarnego kontynentu ma również sobie zaklętą symbolikę.

Oryginalna sztuka afrykańska

Kobiety mieszkające w Afryce do perfekcji opanowały rzemiosło i umiejętność tworzenia perfekcyjnych i niezwykle okazałych elementów biżuterii. Symbolika biżuterii etnicznej bywa naprawdę różna. Niektóre ozdoby noszone są na przykład po to, aby oznaczyć stan społeczny czy cywilny danej osoby. Zdobienie ciała za pomocą biżuterii to zatem Informacja na przykład o tym, czy młody człowiek szykuje się już do założenia własnej rodziny. Biżuteria noszona w pewien szczególny sposób daje tutaj szybkie wskazówki innym członkom plemienia. To nie jedna wykorzystanie tych wyjątkowych dzieł sztuki ludzkich rąk. Niektóre elementy biżuterii są zakładane na różnego rodzaju rytuały związane na przykład z przejściem z wieku dziecięcego do wieku dorosłego oraz łączących się z tym podejmowaniem nowych ról społecznych. Oczywiście taka biżuteria służy też podstawowy celom, jakim jest po prostu zdobienie ciała, podkreślenie urody, dodanie sobie odrobiny szyku i elegancji.

Pamiątkowa biżuteria z Afryki

Dla osób tworzących ręcznie wykonywana biżuterię z Afryki jest to jedna z najpiękniejszych pamiątek podróży do tej części świata. Tymczasem naszyjniki wykonywane różnymi technikami, ozdoby do uszu czy na głowę, zakładane są również po to, aby chronić przed działaniem czarów czy złych duchów. Afrykańskie wierzenia są niezwykle bogate, nawet wśród mieszkańców miejscowości, w których przykładowo działają misję chrześcijańskie, sporo osób nadal wierzy w działanie duchów dobrych i złych. Niektóre elementy biżuterii mają chronić przed tymi mocami, przynosić pomyślność, odpędzać czary. W takim rozumieniu biżuteria ma niezwykle mistyczny charakter.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 1 =