Koszulka z nadrukiem, a prawa autorskie

Wykonywanie nadruków na koszulkach wydaje się być ciekawym sposobem na wzbogacenie swojej garderoby o unikalne egzemplarze odzieży. Wiele osób wiąże z tym również swoją przyszłość. Niewielką drukarnię można uruchomić już za kilkanaście tysięcy złotych a popyt na tego typu usługi wciąż rośnie. Dziś jednak skupimy się na aspektach prawnych które dotyczą każdej koszulki z własnym nadrukiem, a dokładniej na prawach autorskich. Na co należy uważać? Jak nie popełnić nieświadomego wykroczenia? Jakich motywów na odzież nanosić nam nie wolno?

Znaki rozpoznawcze znanych firm

Istnieje wiele marek odzieżowych, których logo kojarzy się przede wszystkim z najwyższą jakością tkanin oraz materiałów. Niekiedy poszczególne egzemplarze pochodzące z najnowszych kolekcji kosztują nawet kilkaset złotych i doskonale wiemy, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Drukowanie znaków firmowych zarezerwowanych dla konkretnych marek jest jednak procederem niezgodnym z prawem i należy o tym pamiętać! Firma, która podejmuje się wykonania takiego zlecenia również działa niezgodnie z prawem i podlega to bardzo poważnym konsekwencjom.

Grafika z Google

Kiedy chcesz dowiedzieć się jak wygląda jakiś przedmiot, prawdopodobnie tak samo jak wiele innych osób korzystających z sieci internetowej rozpoczynasz poszukiwania od zasobów najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki? No właśnie. Przeglądać jak najbardziej można, ale wykorzystywać już niekoniecznie. Zdjęcia, które znajdujemy w wynikach wyszukiwania mogą być objęte prawami autorskimi. Jeżeli któraś z grafik szczególnie przypadła nam do gustu powinniśmy się skonsultować z jej autorem i poprosić o zgodę na wykorzystywanie. Oczywiście powinna zostać spisana umowa cywilno-prawna, w której treści zawrą się wszystkie informacje odnośnie pozwolenia na wykorzystywanie i ewentualne rozpowszechnianie fotografii.

Czy więc nie istnieją bezpieczne metody?

Oczywiście, że istnieją! Jeżeli na koszulce ma znaleźć się zdjęcie można wykonać je samodzielnie lub skorzystać z internetowego banku zdjęć, gdzie istnieje możliwość zakupienia fotografii wraz z pełnymi prawami autorskimi do wykorzystywania i dowolnego rozpowszechniania. Jeżeli projektem ma być motyw graficzny można zatrudnić specjalistę, który wykona projekt na nasze zlecenie. W wielu firmach zajmujących się nanoszeniem druków na odzież pracują wykwalifikowani projektanci potrafiący na podstawie informacji zgromadzonych od klienta stworzyć dla niego indywidualny projekt odpowiadający wszystkim wytycznym.

Brak możliwości komentowania.