Dokumenty, które będą Ci potrzebne do zezłomowania auta

Każdy wolałby sprzedać swój samochód za porządne pieniądze. Upewnić się, że auto trafiło w dobre ręce, a przy okazji też na tym zarobić. Niestety, nie zawsze się to udaje. Czasem po prostu pojazd trzeba oddać na złom. Warto, więc zastanowić się jakie są wymagane dokumenty do zezłomowania auta. Co będzie niezbędne?

Dokument tożsamości

Złomowanie aut odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości. Musisz udowodnić, że jesteś właścicielem auta oraz, że masz prawo nim dysponować. Sam dowód rejestracyjny nie wystarczy, bo musisz mieć dokument ze zdjęciem, który będzie potwierdzeniem, że jesteś osobą, za którą się podajesz.

Dowód rejestracyjny

Jak już wspomniano, auto szrot na pewno będzie wymagał okazania dowodu rejestracyjnego. Musi pojawić się w nim informacja o zezłomowaniu auta. To właśnie ona jest podstawą do tego, by wyrejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Warto też nadmienić, że złomowisko unieważnia nie tylko dowód rejestracyjny, ale też odpowiadające mu tablice.

Karta pojazdu

Jeśli Twój samochód miał wydaną kartę pojazdu to również należy mieć ją ze sobą. W tym dokumencie również znajdują się dane, które potwierdzają, że samochód, który dostarczyłeś na złomowisko jest tym właściwym. W niektórych autach, karty pojazdu nie ma.

Dokumenty od złomowiska

Warto też wiedzieć, że złomowisko musi wystawić odpowiednie dokumenty. Pierwszym z nich jest unieważnienie dowodu i tablic rejestracyjnych. Drugim – zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Jest ono wydawane aż w trzech egzemplarzach – jeden dla właściciela pojazdu, jeden dla właściciela stacji demontażu i jeden dla Wydziału Komunikacji. Na jego podstawie można złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. To bardzo ważna czynność i nie można jej pominąć. Dopóki auto nie zostanie wyrejestrowane jesteś zobowiązany m.in. je ubezpieczać. Jeśli, więc zgłosisz ubezpieczycielowi wyrejestrowanie auta to unikniesz dodatkowych opłat. Na wizytę w Wydziale Komunikacji masz 30 dni od dnia zezłomowania auta. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + piętnaście =