Idzie wiosna – jak zadbać o swój ogród?

Pomimo tego, że zima to okres stagnacji i odpoczynku dla ogrodu, to jednak jego właściciel powinien czas ten bardzo intensywnie przeznaczyć na przygotowanie do kolejnego sezonu. Nic zatem dziwnego, że już w lutym, gdy pojawiają się pierwsze zwiastuny wiosny, coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pierwszych prac związanych z przygotowaniem ogrodu. Jakie jednak działania należy podjąć, aby przygotować ogród do wiosny możliwie najlepiej?

Wiosenne porządki

Podstawową sprawą, jaką należy wykonać przed pojawieniem się wiosny w grodzie, jest gruntowe sprzątanie. Zima to bowiem czas, gdy w ogrodzie pojawią się liczne, przywiane z wiatrem zanieczyszczenia i po prostu zwykłe śmieci. Usunięcie ich to absolutna podstawa. Dodatkowo dobrym pomysłem jest usuwanie licznych zabezpieczeń z roślin, które zostały na nich umieszczone przed zimą.

W przypadku przeprowadzania prac związanych z porządkowaniem ogrodu warto zabrać również o kamień ogrodowy. Tzw. otoczak, czyli białe kamienie będące najczęściej elementem oczek wodnych lub też ścieżek ogrodowych, wymagają bardzo skrupulatnego wyczyszczenia z glonów, mchu i mikroorganizmów. Dobrze jest je także odpowiednio zaimpregnować przed wiosną.

Ściółkowanie gleby

Kolejnym krokiem, który dobrze jest wykonać w trakcie przygotowań do wiosny, jest tzw. ściółkowanie. W tym celu należy rozrzucić korę któregoś z drzew iglastych na glebę, co powoduje zabezpieczenie jej przed chwastami, zatrzymuje wilgoć w glebie, a także chroni ziemi przed przegraniem. Zdecydowanie najlepszą w tym wypadku jest kora sosnowa, która dodatkowo ma właściwości odżywcze i pozytywnie wpływa na rosnące w glebie rośliny.

Przycinanie drzew

Bardzo ważnym zabiegiem podczas porządkowania ogrodu na wiosnę jest przeprowadzanie przycinania drzewek. Pozwoli to nie tylko poprawić ich wygląd, lecz przede wszystkim spowodować ich lepszy i bardziej równomierny wzrost. Dobrze jest zabieg przycinania przeprowadzić jeszcze przed tym, jak pojawią się na drzewkach pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Przyjmuje się, że należy to zrobić maksymalnie do marca.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =