Drzewołazy jako podstawowe wyposażenie arborysty

Drzewołazy to nie tylko kolorowe płazy, żaby żyjące w koronach drzew w Ameryce Południowej i Środkowej. To także rodzaj sprzętu, nieocenionego w pracy arborysty. Drzewołazy arborystyczne muszą być dobrze dobrane i dobre jakościowo – od nich może przecież zależeć życie.

Drzewołazy arborystyczne służą do wchodzenia na wysokie drzewa. W pracy arborysty są nieocenioną pomocą – jeśli chce przyciąć gałęzie wysoko w koronie drzew, przeprowadzić inne prace pielęgnacyjne drzewa czy usunąć pasożyty. Z drzewołazów korzystają – oprócz ogrodników i pracowników pielęgnujących zieleń – również strażacy, pilarze i drwale, a także pracownicy elektrowni, którzy co jakiś czas przycinają wyższe partie drzew, zagrażające przewodom elektrycznym. Drzewołazy gwarantują zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości, w koronie drzewa i jej efektywność. Zdecydowanie poprawiają też komfort pracy.

Jakie najlepiej?

Sprzęt nie może blokować ani ograniczać ruchów pracującego na wysokości – to bezwzględna podstawa. Drzewołazy muszą być zatem dobrze dopasowane i pomagać w pracy, a nie przeszkadzać w trudnych warunkach. Wspinanie się po pniach drzew wymaga ogromnej sprawności i kondycji, a drzewołazy mają je wspomagać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnych firm, na ogół drzewołazy produkowane są w wersjach aluminiowej i stalowej, są także drzewołazy arborystyczne wykonane ze stopu stali i aluminium. Te pierwsze są lżejsze, drugie masywniejsze, ale mówi się, że są mniej podatne na uszkodzenia i wygięcia. Zanim trafia na rynek, testowane są w ekstremalnych warunkach, poddawane różnego rodzaju sprawdzeniu mechanicznemu i technicznemu. W tym sprzęcie nie może być żadnej wady, wspinaczka po drzewach sama w sobie jest niebezpieczna. Drzewołazom trzeba w niej bardzo ufać, o pomyłkach nie ma mowy. Konstrukcja drzewołazów musi być solidna, muszą być solidne i wygodne dzięki regulacji. Oprócz metalowych elementów drzewołazy posiadają paski, zazwyczaj skórzane, do regulacji upięcia nogi i buta oraz tzw. poduchy, zapewniające komfort użytkowania. W zależności od skomplikowania konstrukcji wyróżnia się kilka typów i rodzajów drzewołazów.

Za ile?

Drzewołazy polecane jako podstawowe wyposażenie arborysty nie są sprzętem tanim, bo to sprzęt specjalistyczny. Nie mogą, skoro mają gwarantować bezpieczeństwo życia i zdrowia korzystających z nich pracowników. Koszt drzewołazów waha się między 200 a 700 zł. W sprzedaży dostępne są także akcesoria do drzewołazów. To między innymi torby i kolce (duże lub małe), które zużywają się w trakcie pracy, poduchy do drzewołazów, paski długie i zespoły paska dolnego, albo poszczególne jego elementy. Dostępne są także ochraniacze na kolce, usztywniane poduchy i nasuwki regulacyjne. Koszt każdego z tych elementów to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Jeden komentarz

Komentarze nie są dowolone, jednak trackbacki i pingbacki są dozwolone we wpisie: